Okresowe przeglądy hal namiotowych

Użytkowanie hali namiotowej niesie ze sobą konieczność regularnej weryfikacji jej funkcjonowania – między innymi ze względów bezpieczeństwa. Na czym polega przegląd hali namiotowej? Kiedy powinno się go dokonywać? Jakie płyną z niego korzyści?

Przeglądy hal namiotowych – czy warto?

Pisaliśmy już na naszej stronie o tym jak uporać się z efektem skraplania. Opisane przez nas zabiegi są szczególnie ważne zwłaszcza, gdy wewnątrz namiotu przechowywane są materiały wrażliwe – np. na wilgoć. Z troski o jakość tego typu materiałów warto również zadbać o przegląd konstrukcji, który powinien odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej przed nadejściem zimy. Kontrola sprawności hali namiotowej nie tylko wydłuży jej żywotność, ale również zapewni bezpieczeństwo osobom przebywającym wewnątrz oraz przechowywanym tam produktom.

Na czym polega przegląd hali namiotowej?

W okresie zimowym hale namiotowe są najbardziej narażone na obciążenia, w związku z czym to właśnie jesienią warto zdecydować się na ich przegląd. W razie wykrycia usterek jest jeszcze czas na ich wyeliminowanie oraz prace konserwacyjne, które udoskonalą konstrukcję. W ramach czynności serwisowych, uprawnione do ich wykonywania osoby sprawdzają między innymi:

  • stan powłok PVC, które odpowiadają za odporność konstrukcji na warunki atmosferyczne,
  • połączenia śrubowe – ewentualny luz wynikły w trakcie użytkowania na połączeniach może prowadzić nawet do zawalenia się hali, stąd tak ważne jest, by jak najwcześniej wykryć tego usterki np. podczas przeglądu,
  • stan napięcia stężeń ściennych i dachowych – odpowiedzialne za ogólną stateczność hali,
  • stan powłoki antykorozyjnej, która jest szczególnie ważna w perspektywie trudnych warunków atmosferycznych, na jakie hala narażona jest w okresie jesienno-zimowym.